Czy opalenizna może zwiększyć Twoje szanse w czasie rekrutacji?

Od dawna nieoficjalnie wiadomo, że kwalifikacje nie są jedynym kryterium przy wyborze kandydata starającego się o pracę. W swoich badaniach potwierdzili to amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu z Penn State.

 

Badania opublikowane w 2015 r North American Journal of Psychology  przez Meghan M. Gillen i Michaela J. Bernsteina z Uniwersytetu Penn State przeprowadzono na dwóch grupach: 121 oraz 268 osób. Badani mieli za zadanie wybrać do kolejnych etapów rekrutacji osoby na stanowisko doradcy rezydenta oraz pielęgniarki. Oceny aplikujących dokonywano na podstawie CV oraz zdjęcia. W badaniach wykorzystano zdjęcia kandydatów w dwóch wersjach /naturalnej oraz opalonej/.

Obydwa badania wykazały, że dużo bardziej jesteśmy skłonni zarekomendować osobę opaloną. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Na stanowisko pielęgniarki polecono 85% opalonych kandydatek,  a tych o naturalnej karnacji tylko 63,9%. Badacze potwierdzają w ten sposób tezę Karen Dion z 1972 r, która zakłada powszechne stosowanie myślenia, że pozytywne cechy idą w parze z urodą.

To co piękne, jest dobre?

Wygląd ma znaczenie nie tylko w czasie rekrutacji. Osoby uznawane za atrakcyjne są lepiej wynagradzane. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że atrakcyjni mężczyźni otrzymują wynagrodzenie o 12–14 proc. wyższe niż ich współpracownicy. Atrakcyjność na wpływ również na nasze osobiste wybory. Nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że wybieramy kandydata tylko ze względu na jego przekonania i osobowość…

Naukowcy z Toronto University przeanalizowali wyniki kanadyjskich wyborów powszechnych z lat 80. Kandydaci, którzy zostali uznani za atrakcyjnych uzyskali ponad dwa razy więcej głosów. Jedynie co ósma badana osoba była w stanie przyznać, że mogła przy wyborze kierować się wyglądem kandydata. Potwierdza to tezę, że nie uświadamiamy sobie niektórych czynników wpływających na nasze decyzje.

 

Zanim więc zrobimy sobie nowe zdjęcie do CV i wybierzemy się na kolejna rozmowę rekrutacyjną, pamiętajmy o tym, że ciemniejszy odcień skóry może nam trochę pomóc…