5 sposobów na zdrową skórę zimą

Zima to nie jest łatwy czas dla naszej skóry. Jest wtedy wyjątkowo narażona nie tylko na mróz i wiatr, ale również na duże różnice temperatur. Nie pomaga jej też wysuszające ogrzewanie i klimatyzacja. A dłuższe eksponowanie skóry przy minusowych temperaturach naraża ją na wysuszenie i podrażnienie. Jak zadbać o skórę by bez problemu i w dobrej kondycji doczekała do wiosny?

1. Dobrze dobrane kosmetyki

Suche powietrze, mróz i wiatr powodują, że skóra staje się sucha i szorstka. W takich wypadkach traci zdolność utrzymywania odpowiedniego poziomu nawilżenia i nie jest w stanie bronić się przed nieprzyjaznymi warunkami zewnętrznymi. Na szczęście są sposoby by temu zapobiec.
Pamiętajmy o dobrym kremie, który powinien zawierać substancje pomagające odbudować barierę lipidową oraz utrzymać równowagę wodno-tłuszczową (ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy), łagodzącym podrażnienia (alantoinę, aloes, wyciągi z rumianku i owsa) i zawierającym w swoim składzie antyoksydanty (witaminę E, olej arganowy, koenzym Q10, wyciąg z zielonej herbaty).

2. Ochrona przeciwsłoneczna

Przed wyjściem z domu nie zapominajmy o kremie z filtrem. Jeżeli wybieramy się w góry, słońce w mroźne dni nadal może nas poparzyć. Natężenie promieniowania rośnie wraz z wysokością, dodatkowo śnieg odbija aż 80 proc. promieniowania UV. Promienie UVA bez problemu przenikają przez chmury co dodatkowo może osłabić naskórek i spowodować, że podrażniona już zimnem skóra jeszcze wolniej będzie się regenerowała. Należy zauważyć, że kremy z filtrem będą miały często cięższą konsystencję od tego, którego używamy przy cieplejszej pogodzie.

3. Odżywiające zabiegi kosmetyczne

Z pomocą mogą nam również przyjść zabiegi kosmetyczne dostarczające skórze niezbędnego nawilżenia. Dlatego dodatkowym elementem zimowej pielęgnacji mogą być toniki i regenerujące sera, np. SunnyMist Renew z kwasem hialuronowym poprawiającym sprężystość skóry i ekstraktem z żywokostu, który dodatkowo regeneruje naskórek. Należy pamiętać, że zimą nasza skóra źle znosi peelingi gruboziarniste, ponieważ one również mogą niszczyć naturalną barierę ochronną skóry. Dobrym rozwiązaniem jest delikatne złuszczanie skóry scrubem cukrowym z dodatkiem olejków.

4. Dieta zimowa

Nasza skóra potrzebuje wielu witamin, minerałów i tłuszczów. Dlatego zadbanie o zdrową dietę pomoże nam zwalczyć zimowe dolegliwości. Nasze menu powinno zawierać tłuszcze, witaminę C (opóźniającą proces starzenia), witaminę E (pomagającą w regeneracji zniszczonych komórek skóry) i witaminę A (redukującą drobne zmarszczki i łagodzącą objawy trądziku). Większość z nich dostarczamy organizmowi spożywając warzywa i owoce, których zimą, ze względu na porę roku, zazwyczaj jemy mniej. Dlatego też zimową dietę warto szczególnie wzbogacić o sałatki i dostępne w tym okresie owoce cytrusowe. Równie ważne jest picie dużych ilości wody mineralnej. Osoby, które maja problem z cerą wrażliwą i naczynkową powinny dodatkowo zaopatrzyć się w suplementy diety na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Najlepszy do tego jest wyciąg z kasztanowca, witamina C i rutyna.

5. Gorące kąpiele na cenzurowanym

Mimo, że ciepła kąpiel w mroźny dzień może być dla nas kusząca, lepiej z nich zrezygnować jeśli walczymy z przesuszona skórą. Dłuższy kontakt skóry z ciepłą wodą sprawia, że niszczony jest jej naturalny „płaszcz ochronny”. Dlatego prysznice i kąpiele nie powinny być zbyt długie a woda zbyt gorąca.
Po kąpieli pamiętajmy aby jak najszybciej nałożyć na całe ciało balsam, bo właśnie oczyszczona skóra jest najbardziej narażona na wysuszenie. Nie zapominajmy też o dłoniach i stopach. Smarujmy dłonie kremem po każdym myciu, a także bezpośrednio przed wyjściem z domu.